blog

Koncepcja współczesnego roweru cz.1 Wzorowy wałek malarski

1

Lis 2016

Koncepcja współczesnego roweru cz.2

Projekt Di-Cycle został zaprojektowany przez GBO Design w Holandii dla Brabantse Spelen w 2005 roku. Sama forma dicycla znana jest już od 1870 roku. Dziś cała konstrukcja jest połączeniem jednoosobowego roweru wodnego (z pedałami, dźwignią do skręcania oraz siedziskiem) z rowerem miejskim. Takie zestawienie daje możliwość poruszania się na wodzie oraz na lądzie.

Di-Cycle, 2005 r.  /  Projekt: GBO Design  /  źródło: www.feeldesain.com

 

 


Magic Wheel  /  źródło: www.technokratki.pl

 

Jak powszechnie wiadomo rower powinien posiadać przede wszystkim pedały, siodełko, kierownicę. Jednak dla niektórych to za dużo.Na rynku dostępne są zwykłe rowery, deskorolki, buty jeżdżące, segwaye, a teraz nastał czas na łączenie ze sobą różnego rodzaju pojazdów miejskich. Magic Wheel to propozycja połączenia deskorolki, roweru i hulajnogi. Zaprojektowany z myślą o szybkim poruszaniu się po zatłoczonych ulicach. Pojazd ten posiada jedno duże koło z ochronnym plastikowym pokrowcem, na którym można usiąść oraz z mniejszym przednim, obrotowym kołem. Całość może nieco przypominać sprzęt cyrkowy a jazda wymaga sporej sprawności.

 

 

Electric EBIQ Bike  /  źródło: www.healtycycle.com

 

Do serii rowerów elektrycznych należy koncepcja Electric EBIQ Bike. Jego płaska minimalistyczna forma doskonale sprawdzi się na krótkich dystansach po mieście oraz pozwoli na łatwy transport podczas przejazdu komunikacją miejską. Wszystkie wystające elementy tj. kierownica czy pedały łatwo można złożyć i wsunąć do środka. Wbudowana elektronika umożliwia kierowcy ładowanie np. laptopa, komórki czy innych gadżetów.

 

Glo – Bars  / Projekt: MitchellSilv  / źródło: bikereviews.com

 

Projektanci nie zapominają o bezpieczeństwie i jak się okazuję staje się ono również inspirujące w czasie projektowania. Oprócz lampek rowerowych na baterie, akumulatory, dynamo zewnętrzne czy w piaście, można również spotkać wiele innowacyjnych zastosowań oświetlenia. Przykładem jest projekt Mitchella Silva. Zaproponował on nowatorskie rozwiązanie integracji kierownicy z oświetleniem. „W kierownicy szosowej wyciął cienkie paski materiału i zastąpił je plastikowymi wkładkami wzmacniającymi konstrukcje kierownicy wyposażonymi w 40 diod LED. (…) W podobny sposób zmodyfikował również sztyce siodła, wycinając 5 otworów na małe diody”1. Kierownica która sama w sobie świeci światłem oświetlając nie tylko drogę ale i samego rowerzystę. Zasilana na akumulatory została dodatkowo wyposażona w migające kierunkowskazy w kolorze czerwonym ostrzegające przed zmianą kierunku.

1 Bike Board, magazyn rowerowy, 5/12, maj 2012 r. s. 14.

Urban bike  /  Projekt: Teague  /  źródło: www.smartplanet.com

Istnieje również koncepcja podświetlenia głównej ramy roweru firmy Teague. Jednoślad wciąż wygląda jak klasyczny rower podmiejski. Rama roweru została pokryta proszkiem fotoluminescencyjnym, który świeci po zmroku. Kierownica zaś, została wyposażona w kierunkowskazy z oświetleniem LED ładowane lub wymieniane przy pomocy akumulatorów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *