blog

Ruszyć wzorem

2

Wrz 2016

Krzesło wszystkich krzeseł

Obserwując magazyny czy też portale o wnętrzach mieszkalnych, komercyjnych coraz częściej natrafiam na aranżacje a w nich powrót do krzeseł wykonanych techniką gięcia drewna. Niewielu wie, że to właśnie Michael Thonet (1796 r. – 1871 r.) był pionierem w projektowaniu krzeseł i to właśnie jemu przypisujemy opracowanie technologii gięcia tego surowca.

Po odbyciu kursu na cieślę w roku 1819 M. Thonet otworzył swój własny warsztat gdzie starał się opracować nową technologię wyrobu mebli. Gdy w końcu to udało mu się, swe dokonanie chciał jak najszybciej opatentować. Nie udało mu się to w Niemczech, ani w Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji. Produkcja Thoner’a w Niemczech nie cieszyła się popularnością. Kryzys finansowy, zmusił go do sprzedaży swojego zakładu w Boppard, a sam przeniósł się do Wiednia. Osiem lat później postawił ponownie otworzyć nową działalność – firmę Braci Thonet – „Gebrüder Thonet”, a następnie zakład w Korycanach (1856) i w Bystrice pod Hostynem (1861) oraz Vsetin.

Krzesła Thoner’a były całkowicie pozbawione dekoracji. Ich piękno odkrywało się w jego krzywiznach, łukach oraz wolutach.

 

„Krzesło wiedeńskich kafejek”

Charakterystyczne krzesło nr 4, które posiada oparcie z wygiętego jednego kawałka to właśnie to, które do dziś wpisało się w powszechny widok wiedeńskich kawiarenek. Jako pierwsza wyposażona w siedziska Thoneta kawiarnia została „Café Daum”.

 

„Krzesło wszystkich krzeseł”

czyli krzesło nr 14 tzw „krzesło Thonet” zaprojektowane przez Michael’a Thonet’a ponad 150 lat temu do dziś cieszy się popularnością. Wielu uważa, że model tego krzesła jest światową ikoną dizajnu w dziedzinie krzeseł. Projektantowi bardzo zależało na akceptacji i uznaniu przez środowisko do tego stopnia, że podczas Wielkiej Wystawie Światowej w Paryżu w roku 1867 (na której zresztą potem otrzymał złoty medal) chcąc wykazać wytrzymałość swoich wyrobów, zrzucił jedno ze swoich krzeseł z Wieży Eiffla.

 

 

źródło: www.tonpolska.plźródło: www.tonpolska.pl

 

 

źródło:www.e-mieszkanie.plźródło:www.e-mieszkanie.pl

 

 

źródło: www.thonet.deźródło: www.thonet.de

 

 

źródło: www.thonet.deźródło: www.thonet.de

 

 

W roku 1923 firma przekształciła się w spółkę akcyjną Thonet – Mundus. Po II Wojnie Światowej firma powróciła do nazwy Thonet, a od 1953r ostatecznie nazywa się Ton.

Do dziś, firma Ton z siedzibą w Czechach, kontynuuje tradycję mebli giętych oraz produkuje i wprowadza nowe modele krzeseł, stale wzorując się na tych sprzed 150 lat.

Widok krzeseł z konstrukcją giętych, drewnianych elementów, niekiedy z plecionką w siedzisku czy też oparciu jest znana już od prawie 150 lat. Projekty Thoneta przetrwały do dziś. Są rozpoznawalne, a ich ponadczasowa forma stale zachwyca współczesnych XXI wiecznych odbiorców.

 

autor tekstu: JC

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *