blog

Krzesło wszystkich krzeseł Duńskie rzemiosło

25

Wrz 2016

Ruszyć wzorem

 

Kask jest szczególnie ważnym elementem wyposażenia każdego użytkownika jednośladu, bez względu na to czy porusza się po mieście, czy uprawia sporty ekstremalne. Kask rowerowy różni się budową od kasków motocyklowych czy skuterowych. Dzieli się je na trzy rodzaje. Kask MTB został zaprojektowany na potrzeby jazdy górskiej oraz szosowej. Jego cechą jest opływowo – ażurowy kształt, ochraniający górną, boczną i tylną część głowy. Kaski Orzeszki stworzone do jazdy na BMX’ach oraz Freeride charakteryzuje zamknięta skorupa chroniąca – stąd ich nazwa. Kaski Full Face są nieco podobne do kasków motocyklowych, jednak różnią się dodatkowym daszkiem nad czołem oraz brakiem szybki. Użytkowane podczas Downhill’u chronią głowę i żuchwę rowerzysty. Zupełnie nowatorskim pomysłem jest skandynawski projekt poduszki powietrznej zastępującej tradycyjny kask.

 

Kask Hövding / Projekt: Anna Haupt i Teresa Alstin / źródło: www.rower.com

Hövding to kołnierz uzbrojony w czujniki uaktywniane w razie upadku, a jednocześnie nie reagujące na czynniki powyżej wyznaczonego progu intensywności. Wykorzystujący działanie helu „niewidzialny kask” ma zapewnić lepszy poziom ochrony niż dotychczasowe rozwiązania. Stworzony z nylonu, napełniany helem system bezpieczeństwa został uformowany w kształcie kołnierza noszonego na szyj użytkownika. Dysponuje bateryjnym systemem zasilania, a także „czarną skrzynką” rejestrującą ostatnie 10 sekund jazdy (przed ewentualnym wypadkiem). Ponadto projektanci zadbali o bogatą ofertę wzorów i kolorów samego pokrowca- kołnierza.

 

Według studenta wzornictwa Anirudha Surabhi kaski mogą być również wykonane z innego materiału, jakim jest np. tektura niż tradycyjne polistyrenowe. Kaski mogą być ponadto różnie doposażone, np. w latarkę, zestaw generatorów dźwięku, czy wodoodporne głośniki z panelem dotykowym. Projektanci prześcigają się w konstruowaniu kasków, np. ekskluzywne NewMax Ferrari, wyglądające jak arbuzy, klasyczne, wielofunkcyjne, a nawet składane w celu łatwego przechowywania (kask „Overade” zaprojektowany przez Francuzów z Agency 360).

 

Projekt kasków typu „orzeszek” / Projekt: Agencja Good, Rosja / źródło: www.geektoys.pl

 

Projektant Daniel Don Chang zainspirowany fryzurą Twiggy, stworzył kask Luxy Vespa Helmet. Łagodna linia z przodu nawiązuje do grzywki znanej postaci z lat 70-tych. Dzięki tej łagodnej linii jest on elegancki, a biały kolor z czerwonymi akcentami i jasnymi przeszyciami nawiązuje do retro.  Autor tego modelu chciał pokazać, że bezpieczeństwo jak i dobry wzór mogą się wzajemnie uzupełniać.

 


Kask Luxy Vespa Helmet / Projekt: Daniel Don Chang / źródło: www.rnrassociates.com

 Kask Ferrari Style / Projekt: NewMax / źródło: techtrendy.pl

 

Pomysł projektu Ruby powstał w połączeniu science- fiction z tradycyjnym, francuskim luksusem. Projekt oprócz naprawdę niesamowitego wyglądu gwarantuje bezpieczeństwo i wygodę wielbicielom jednośladów. Kaski posiadają powłokę z włókna węglowego oraz miękkie wnętrze wyściełane jagnięcą skórą w kolorze bordowym. Dostępne są również wersje ze specjalną osłonką na całą twarz – każdy posiada trzy różne odcienie kolorystyczne. Kaski dostępne są w cenach od 500 do 1 000 dolarów. Obecnie marka oferuje limitowane edycje powstałe we współpracy projektantów Karla Lagerfelda i Eley Kishimoto.

 

Kask Ruby / Projekt: Jérôme Coste / źródło: www.styl.fm

 

Projekt ten poza wyróżniającym się wyglądem ma na celu poprawienia funkcjonalności, wygody i komfortu podczas nurkowania. Autor tego projektu Adam Wendel zapełnia, że dzięki niemu użytkownik będzie miał możliwość zobaczenia rzeczy, które wcześniej były trudne do obejrzenia. Przezroczysta pokrywa ma być wykonana ze szkła, które przepuszcza dźwięki. Ciekawym pomysłem jest również pozyskiwanie tlenu przez nurka – albowiem ma być otrzymywany z wody morskiej. Na wskutek otrzymywanej reakcji użytkownik nie będzie musiał już dźwigać na swych plecach ciężkiej butli z tlenem.

 

 

Kask dla nurka Immersed Senses  / Projekt: Adam Wendel/  źródło: futureblog.pl

 

Kolejny kask zaprojektowany został w stylistyce pilota helikoptera/odrzutowca. Posiada wizjer odporny na zarysowania oraz bardzo wytrzymałą powłokę wykonaną z wysoce termoplastycznej żywicy, która pochłaniania większą energię podczas uderzenia. Kask charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa, agresywnym wyglądem oraz uniwersalnością.


Kask dla użytkowników kładów / projekt: OSBE / źródło: www.comando.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *